Co to jest cukrzyca, przyczyny, objawy, diagnoza

Cukrzyca to stan, w którym we krwi występuje zbyt dużo glukozy. Organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny lub nie wykorzystuje efektywnie insuliny, którą wytwarza. Z biegiem czasu wysoki poziom glukozy może uszkodzić naczynia krwionośne i nerwy, powodując długotrwałe komplikacje zdrowotne, w tym uszkodzenie serca, nerek, oczu i stóp.

Cukrzyca jest poważną i przewlekłą chorobą, która może wpływać na cały organizm. Chociaż obecnie nie ma na to lekarstwa, możesz prowadzić przyjemne życie, poznając tę ​​chorobę i skutecznie sobie z nią radząc.

Wyróżnia się trzy główne typy cukrzycy; wszystkie typy są złożone i poważne:

Stan przedcukrzycowy można zdiagnozować, zanim rozwinie się on w cukrzycę typu 2.

Jak cukrzyca wpływa na organizm?

Gdy ktoś choruje na cukrzycę, jego poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Glukoza jest formą cukru, która jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do długoterminowych i krótkotrwałych  powikłań zdrowotnych .

Wszystko, co robi nasz organizm, wymaga energii. Aby nasz organizm działał prawidłowo, musimy przekształcić znajdujące się w pożywieniu węglowodany, ze skrobi i cukrów, w glukozę, która przedostaje się do krwiobiegu i jest transportowana do komórek organizmu. Jeśli nie jemy wystarczającej ilości węglowodanów, nasz organizm będzie wytwarzał glukozę z tłuszczu i białka.

Hormon zwany insuliną jest wytwarzany przez trzustkę. Działa jak „klucz” w „zamku” „drzwi” naszej komórki, przepuszczając glukozę tam, gdzie jest wykorzystywana do dostarczania energii.

U osób chorych na cukrzycę, w zależności od rodzaju cukrzycy, insulina albo nie jest już wytwarzana, albo jest wytwarzana w niewystarczającej ilości, albo organizm nie wykorzystuje jej tak dobrze, jak kiedyś. Kiedy osoby chore na cukrzycę jedzą pokarmy zawierające węglowodany, glukoza nie może przedostać się do komórek organizmu, ponieważ „drzwi” komórek nie otwierają się. Glukoza pozostaje we krwi, co powoduje wysoki poziom glukozy we krwi.

Na krótką metę wysoki poziom glukozy we krwi powoduje uczucie zmęczenia, nerki ciężko pracują, aby wydalić część nadmiaru glukozy z moczem, dlatego możesz częściej chodzić do toalety w celu oddania moczu, co może prowadzić do: odwodnienie i uczucie pragnienia.

W dłuższej perspektywie wysoki poziom glukozy we krwi może uszkodzić małe i duże naczynia krwionośne oraz nerwy, co może spowodować uszkodzenie serca, mózgu, nerek, oczu i stóp.

Poziom glukozy można monitorować za pomocą glukometru lub ciągłego monitora glukozy. Poziom glukozy we krwi można kontrolować poprzez samoopiekę i leczenie.

Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o cukrzycy:

  • Nie jest to jedna przypadłość – istnieją trzy główne typy cukrzycy:  typ 1 ,  typ 2  i  cukrzyca ciążowa
  • Wszystkie typy cukrzycy są złożone i wymagają codziennej opieki i leczenia
  • Cukrzyca nie rozróżnia, na cukrzycę może zachorować każdy

Objawy

W cukrzycy typu 1 objawy są często nagłe i mogą zagrażać życiu, dlatego zwykle diagnozuje się ją w ciągu kilku godzin lub dni.

W przypadku cukrzycy typu 2 wiele osób nie ma żadnych objawów, podczas gdy inne objawy mogą pozostać niezauważone, postrzegane jako oznaka starzenia się. Zanim objawy zostaną zauważone, powikłania cukrzycy mogą już być obecne.

Typowe objawy obejmują:

  • Bycie bardziej spragnionym niż zwykle
  • Oddawanie większej ilości moczu
  • Uczucie zmęczenia i ospałości
  • Zawsze czuję głód
  • Posiadanie skaleczeń, które goją się powoli
  • Swędzenie, infekcje skóry
  • Infekcje dróg moczowych lub grzybicze
  • Rozmazany obraz
  • Niewyjaśniona utrata masy ciała (cukrzyca typu 1 lub typu 2)
  • Stopniowe przybieranie na wadze (cukrzyca typu 2)
  • Wahania nastroju
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Kurcze nóg

Uwaga: Informacje te mają charakter wyłącznie ogólny i nie powinny zastępować porady lekarskiej ani wykorzystywać do zmiany sposobu leczenia. Nie zastępuje konsultacji z wykwalifikowanymi pracownikami służby zdrowia w celu dostosowania się do Twoich indywidualnych potrzeb medycznych.

Diagnoza

Cukrzycę można zdiagnozować wyłącznie na podstawie laboratoryjnego badania krwi zleconego przez lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarkę. Do rozpoznania cukrzycy nie można zastosować testu nakłucia palca za pomocą ręcznego glukometru.

Istnieją różne badania krwi służące do diagnozowania cukrzycy, m.in .:

  1. Hemoglobina glikowana (HbA1c): ten test wykonywany nie na czczo jest miarą  średniego poziomu  glukozy we krwi w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy. Jest mierzona w procentach (%) lub mmol/mol (milimole na mol). HbA1c wynoszący 6,5% (48 mmol/mol) lub więcej oznacza prawdopodobieństwo cukrzycy. Od 6,0% do 6,4% wskazywałoby na stan przedcukrzycowy.
  2. Poziom glukozy we krwi na czczo: ten test mierzy ilość glukozy w krwiobiegu o określonej porze dnia,  kiedy nie jadłeś przez osiem godzin, np. w nocy . Mierzy się ją w mmol/l (milimolach na litr). Poziom glukozy we krwi na czczo wynoszący 7,0 mmol/l lub więcej wskazuje na prawdopodobieństwo cukrzycy. Od 6,1 mmol/l do 6,9 mmol/l prawdopodobnie występuje stan przedcukrzycowy (zwany także  nieprawidłową glikemią na czczo ).
  3. Poziom glukozy we krwi nie na czczo (lub losowo): ten test mierzy ilość glukozy w krwiobiegu w określonym dniu,  jeśli nie pościłeś  lub nie jadłeś czegoś niedawno. Mierzy się ją w mmol/l (milimolach na litr). Przypadkowy (nie na czczo) poziom glukozy we krwi wynoszący 11,1 mmol/l lub więcej wskazywałby na cukrzycę. Od 7,8 mmol/l do 11,0 mmol/l prawdopodobnie występuje stan przedcukrzycowy (zwany także  upośledzoną tolerancją glukozy).
  4. Doustny test tolerancji glukozy (OGTT): test ten łączy w sobie badanie poziomu glukozy we krwi na czczo i na czczo. Po badaniu krwi na czczo wypijesz bardzo słodki napój, a po godzinie i 2 godzinach zostanie zbadany poziom glukozy we krwi. Wyniki podano w mmol/l (milimolach na litr). Cukrzyca jest prawdopodobna, jeśli poziom na czczo wynosi 7,0 mmol/l lub więcej lub poziom po 2 godzinach wynosi 11,1 mmol/l lub więcej.

Twój lekarz pierwszego kontaktu może zlecić drugie badanie krwi w celu potwierdzenia cukrzycy, jeśli nie masz objawów.

Cukrzycę typu 1  zwykle potwierdza się dodatkowym badaniem krwi w celu sprawdzenia  obecności autoprzeciwciał . Są to białka „obronne” wytwarzane przez układ odpornościowy, które mogą powstrzymać trzustkę przed wytwarzaniem insuliny. Istnieje pięć znanych autoprzeciwciał związanych z cukrzycą typu 1. Jeśli którykolwiek z nich jest wysoki, oznacza to, że masz cukrzycę typu 1.

Cukrzyca to poważna sprawa

Cukrzycę można dobrze leczyć, ale potencjalne powikłania są takie same w przypadku cukrzycy typu 1 i typu 2.

Wykazano, że wczesna diagnoza oraz optymalne samodzielne leczenie i leczenie zmniejszają ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

Znamy cukrzycę:

  • Jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych w wieku produkcyjnym
  • Jest główną przyczyną niewydolności nerek i dializ
  • Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu nawet czterokrotnie
  • Jest główną przyczyną amputacji kończyn
  • Wpływa na zdrowie psychiczne, ale także na zdrowie fizyczne. Depresja, lęk i niepokój występują u ponad 30% wszystkich osób chorych na cukrzycę

Dlaczego cukrzyca wzrasta?

Najnowsze dane pokazują, że jeden na dwudziestu Australijczyków choruje obecnie na cukrzycę II, III , a częstość występowania wszystkich typów cukrzycy wzrasta.

Liczba zarejestrowanych w Narodowym Programie Usług Diabetologicznych (NDSS) wynosi iv :

  • Cukrzyca typu 1 stanowi obecnie 9% wszystkich przypadków cukrzycy w Australii
  • Cukrzyca typu 2 stanowi 86,8% wszystkich przypadków cukrzycy
  • Cukrzyca ciążowa 3,4%
  • Inna cukrzyca wynosi 0,8%

Należy pamiętać, że liczba zarejestrowanych jest zaniżona w stosunku do liczby osób chorych na cukrzycę w Australii.

Cukrzyca typu 2 rośnie najszybciej. Istnieje duża liczba osób cierpiących na cichą, niezdiagnozowaną cukrzycę typu 2, która może uszkadzać ich organizm. Szacuje się, że 2 miliony Australijczyków jest obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 i już wykazują wczesne objawy tej choroby.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z głównych konsekwencji współczesnego stylu życia. Połączenie łatwej dostępności wysokoenergetycznej (kilodżulowej) żywności po niskich cenach, w połączeniu z bardziej siedzącym trybem pracy i mniejszą aktywnością fizyczną, oznacza, że ​​w większości populacji częściej zapada na cukrzycę typu 2.

Geny odgrywają również rolę w większym ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 w populacjach Chińczyków, mieszkańców Azji Południowej, Indii, mieszkańców wysp Pacyfiku oraz Aborygenów i mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa .

Website | + posts

Jest dietetykiem z 11-letnim doświadczeniem w dziedzinie żywienia i 6-letnimi badaniami w dziedzinie nauk o zdrowiu, na temat których opublikowała liczne artykuły w indeksowanych czasopismach naukowych. Oprócz pracy w zakresie żywienia i badań prowadzi także recenzje leków i suplementów, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem w ocenie tych produktów. Obecnie pracuje jako Konsultant Żywieniowy, gdzie wykorzystuje swoją rozległą wiedzę i umiejętności, doradzając osobom i organizacjom, jak poprawić swoje zdrowie poprzez odżywianie.

Dodaj komentarz